Nierzadko zmiany zachodzące w naszym organizmie na początku ciąży są na tyle subtelne, że możemy ich nie zauważyć. Jak zatem nie przeoczyć tych pierwszych chwil i mieć pewność, że już niedługo możemy zostać rodzicem?
Jakie mogą być objawy ciąży poza opóźnioną miesiączką?
Poza samą spóźniającą się miesiączką kobieta może odczuwać senność, zmęczenie, poczucie rozbicia, minimalne bóle podbrzusza, piersi. Pojawiają się one mniej więcej tydzień po planowanej, jednak nienadchodzącej miesiączce. Jest to czas, w którym ciąże można już potwierdzić za pomocą badania laboratoryjnego z krwi. Zanim będzie ona widoczna w badaniu obrazowym (USG), ciężarnej mogą doskwierać już mdłości, wymioty i bardziej intensywne bóle podbrzusza wynikające ze wzrostu macicy. Wszystkie te symptomy są związane ze zmianami hormonalnymi – wyższym poziomem progesteronu, estrogenów i hCG z uwagi na pojawienie się trofoblastu.
Co zrobić w przypadku podejrzenia o byciu w ciąży?
Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie domowego testu ciążowego. Dostępne są one w wielu punktach aptecznych, a ich wykonanie jest proste. Test ciążowy wykrywa w moczu tę samą substancję co standardowe badanie laboratoryjne z krwi. Chodzi dokładnie o Beta hCG – podjednostkę beta gonadotropiny kosmówkowej. Jej obecność w moczu i określony poziom we krwi wskazują na ciążę.
Po jakim czasie test ciążowy jest wiarygodny?
Test ciążowy jest jedynie naszą wskazówką. W celu potwierdzenia ciąży należy udać się do lekarza. Jednak mimo to warto je wykonywać – są one wiarygodne już nawet kilka dni po zapłodnieniu. Specjaliści za optymalny czas uznają ok. 10 dni, jednak hCG może wzrastać już po 5. Dlatego też wskazane jest wykonanie zgodnie z zaleceniami kilku testów, a następnie przeprowadzenie badania stężenia hCG we krwi.