Home » Rozwój dziecka » Wspólne spędzanie czasu – jak go urozmaicić?
Rozwój dziecka

Wspólne spędzanie czasu – jak go urozmaicić?

Wspólny, rodzinny czas – to takie bezcenne! Jeszcze do niedawna wydawało się rzadkie. Teraz mamy siebie więcej i częściej. Ostatnie wydarzenia pokazały nam, że rodzina jest najważniejsza, bo przecież to z nią dzielimy codzienne troski i radości. Jak zatem sprawić, by ten wspólny czas był jeszcze bardziej radosny?

Jak zachęcić całą rodzinę do wspólnego spędzania czasu?

Mimo że mamy teraz więcej czasu dla siebie, bardzo często nasze dzieci, szczególnie młodzież ucieka do swoich pokojów, by móc oddać się wirtualnej rzeczywistości. Warto jednak zachęcać je do wspólnych aktywności, zabaw i gier, by polepszyć z nimi więź. W trakcie takich niezobowiązujących, lekkich czynności, nasze dziecko może się przed nami otworzyć, oswoić z naszą obecnością.

Dobrym sposobem na oderwanie ich od ekranów będzie np. zorganizowanie im wieczoru gier. Mogą być one tematyczne, związane bardziej ze strategią, umiejętnością koncentracji i refleksu. Ważnym jest, by były one ekscytujące dla naszych dzieci, wywoływały w nich emocje i sprawiały, że same chętnie będą chciały w nie grać.

A rozrywka z dziadkami lub starszymi rodzicami?

Nie dla każdego atrakcyjna będzie walka o totem, zatem warto poszukać także takich gier i zabaw, które będą łączyć pokolenia. Starsi mogą uczyć się od młodych i odwrotnie. Szczególnie jeśli postawimy na rozrywkę, która będzie wymagała od nas także myślenia. Jest to niezwykle kluczowe w rozwoju młodych ludzi, ale także w celu podtrzymania sprawności umysłowej u starszych osób. Ćwiczyć nasz mózg musimy zawsze – nie tylko, gdy jesteśmy młodzi. Osoby starsze bardzo często o tym zapominają, dlatego też i te najstarsze pokolenie powinniśmy zachęcić do gry.

Dlatego doskonałym rozwiązaniem będzie wspólne „główkowanie”, np. podczas tworzenia opowieści. W trakcie takich gier nasze dziecko nieco się rozluźni, nabierze dystansu, a przy okazji może opowiedzieć nam coś, czego o nim nie wiemy. Z drugiej zaś strony i my, nasi rodzice, możemy dzielić się swoimi opowieściami, także z naszego życia. Na rynku możemy także znaleźć szereg gier edukacyjnych skierowanych do kilku pokoleń – opierają się one zazwyczaj na pytaniach z wielu dziedzin, w tym historii, sztuki i literatury.

Tradycyjne planszówki – czego mogą nauczyć nasze dzieci?

Czasem jednak od gry wymagamy nieskomplikowanej, czystej przyjemności, by po prostu oderwać się od codzienności i zrelaksować. Mogą nam pomóc w tym gry planszowe, które nie wymagają od nas merytorycznej wiedzy, ale zdolności opracowywania strategii.

Gry planszowe, potocznie nazywane planszówkami przechodzą obecnie swój renesans, ponieważ są one łatwo dostępne, można grać w nie w kilka osób i przypominają nam nasze, dziecięce czasy, gdy nie było komputerów i Internetu. Mogą one nauczyć nasze dzieci zdrowej rywalizacji i umiejętności przegrywania – tak, ta cecha również jest bardzo ważna w życiu.

Jaką zatem planszówkę wybrać? Najlepiej mieć w domu kilka do wyboru, by jeszcze bardziej zachęcić nasze dzieci do rozrywki. Możemy wybierać spośród klasyki, ale dobre będą także wszelkiego rodzaju quizy, podczas których poprawna odpowiedź pozwala nam na przesunięcie się o pole do przodu.

Podsumowując, czas spędzony razem z dziećmi, rodzicami, a nawet dziadkami, nie musi opierać się wyłącznie na oglądaniu telewizji lub patrzeniu w ekran telefonu. Warto zawalczyć o wspólne, przyjemne chwile, szczególnie teraz, w tym jakże trudnym dla nas okresie.

Next article