Home » Zdrowie dziecka » Bezpieczeństwo dzieci w przestrzeni publicznej podczas wakacji
zdrowie dziecka

Bezpieczeństwo dzieci w przestrzeni publicznej podczas wakacji

Kom. Piotr Świstak

Wydział Prasowo-Informacyjny Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji

Koniec roku szkolnego to początek upragnionego letniego wypoczynku, który oprócz relaksu, niesie za sobą dodatkowe zagrożenia. Rodzice powinni pamiętać, że urlop nie zwalnia z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech.

Rola nauki zasad bezpieczeństwa

Dzieci od najmłodszych lat powinny mieć wpajane zasady bezpieczeństwa, najlepszym sposobem jest nauka poprzez zabawę. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu.

Policjanci cały rok, a w szczególności przed wakacjami prowadzą pasmo spotkań w szkołach, przedszkolach, spotykają się podczas organizowanych eventów, gdzie uczą bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, czy jak poruszać się rowerem. Uczulają, jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać, kiedy pozostają same, bez opieki osoby dorosłej. Dzieci uświadamiane są, by nie ufały osobom obcym. Jak należy zachowywać się w przypadku, próby wciągnięcia do mieszkania, klatki czy samochodu przez nieznaną osobę. Ważne, by dzieci miały świadomość, że nigdy nie można oddalać się z nieznajomym, przyjmować słodyczy, napojów.

Bezpieczeństwo w wodzie

Kolejnym ważnym aspektem, który należy poruszyć z pociechą to kąpiele w akwenach wodnych. Dzieciom należy uświadomić, iż kąpiele są bezpieczne w miejscach do tego wyznaczonych z nadzorem ratownika WOPR. Należy podkreślać, że skoki do wody, kąpiel w rzeczce, czy niestrzeżonym jeziorze może zakończyć się śmiercią lub nieodwracalnym kalectwem.

Porozmawiaj z dzieckiem na temat zagrożeń

Najważniejsze przesłanie do rodziców, to rozmawiajmy z dziećmi i nadzorujmy co robią, z kim się spotykają. Wakacje to okres szaleństwa, a zarazem czas pierwszego kontaktu z alkoholem, papierosami czy używkami. Dużo zależy od nas dorosłych, czy dzieci będą bezpiecznie spędzać swój wolny czas. Dla policji okres wakacji to okres wytężonej pracy, patrolują parki, promenady, plaże miejskie celem zapewnienia dzieciom i młodzieży bezpieczeństwa oraz reagować na ich demoralizację.

Next article