
Mgr Agnieszka Gąsior-Guziak
Położna specjalistka, certyfikowana doradczyni laktacyjna, terapeutka uroginekologiczna, instruktorka Hypnobirthing International, instruktorka masażu Shantala
Dieta matki nie ma wpływu na jakość produkowanego mleka, ale może ograniczyć jego ilość, jeśli karmiąca mama drastycznie ograniczy spożywane kalorie. Jeśli produkcja pokarmu się zmniejsza, warto rozpocząć pracę z laktatorem.
Jak poznać czy dziecko najada się podczas karmienia piersią?
Procedura obejmuje dwa elementy: pojedyncze sesje karmienia oraz bilans całodobowy. Ważne jest, aby dziecko efektywnie pobierało pokarm, a nie długość ssania. Kluczowe są zassania i połknięcia – im więcej maluch łyka, tym więcej mleka spożywa. Na początku karmienia dziecko ssie szybko, by pobudzić wypływ mleka, potem zwalnia i zaczyna łykać. Po zakończeniu karmienia pierwszą piersią, warto zaproponować drugą, a to dziecko zdecyduje, czy z niej skorzysta. Aby upewnić się, że dziecko otrzymuje odpowiednią ilość mleka, należy karmić je 8-12 razy dziennie, w tym przynajmniej raz w nocy. Poziom odżywienia można ocenić po liczbie zmoczonych pieluch (6-8 razy dziennie) i kolorze moczu – powinien być jasny. Do 6. tygodnia życia noworodek powinien robić 3-4 kupy na dobę. Prawidłowo karmione dziecko przybiera na wadze minimum 200 g na tydzień przez pierwsze 3 miesiące życia.
Jakie są najczęstsze przyczyny bólu piersi i brodawek u karmiących mam?
Ból piersi może być spowodowany ich przepełnianiem wskutek zbyt rzadkich czy krótkich sesji karmienia. Ból brodawki to z kolei na ogół efekt nieprawidłowego ssania – czasami dziecko zbyt mocno uciska ją dziąsłami albo przygryza zębami. W takich sytuacjach można próbować zmieniać pozycję karmienia. Jeśli już dojdzie do sytuacji, że brodawka jest poraniona, to należy pilnie podjąć działania, by ją wygoić. Na zranione brodawki nie stosujemy maści, tylko smarujemy swoim mlekiem, kilka minut wietrzymy i czekamy aż pierś naturalnie się wygoi. Powinno to nastąpić w ciągu 2-3 dni. Jeśli ból podczas karmienia jest bardzo silny, można pokarm z tej piersi odciągać laktatorem, a dziecku podawać drugą pierś.
Czy dieta matki ma wpływ na jakość i ilość mleka?
Odpowiem krótko – posiłki matki nie mają wpływu na jakość mleka. Natomiast ilość produkowanego mleka może być już zależna od odżywiania matki. Jeśli kobieta się odchudza czy wręcz głodzi, to jej organizm wchodzi w tryb oszczędzania i produkcja mleka może być ograniczona. Matki na restrykcyjnych dietach powinny suplementować odpowiednie składniki w zależności od rodzaju diety.
Jak radzić sobie z kryzysami laktacyjnymi i jak zwiększyć ilość mleka?
Zburzę pewien mit – nie ma czegoś takiego jak „kryzys laktacyjny”. Zdarzają się sytuacje, że kobiecie wydaje się, że brakuje jej pokarmu, natomiast często jest to pozorne. Jeśli dziecko nie rośnie prawidłowo, może się okazać, ze nie zjada pełnej, dobowej porcji mleka. To, że dziecko nie pobiera pokarmu może wynikać z jego stanu zdrowia lub zaburzeń funkcji ssania. Jeśli niemowlak nie radzi sobie odpowiednio z oddychaniem, połykaniem, to nie będzie też umiał prawidłowo ssać piersi. I to jest pole, nad którym matka powinna popracować z położną lub konsultantem laktacyjnym. Jeśli faktycznie pokarm zanika i jest go za mało, to zawsze zalecam pracę z laktatorem – czasem wystarczą 2-3 sesje dziennie, a czasem 8-10. Warto zrobić to pod opieką profesjonalisty, czyli konsultanta laktacyjnego.