Home » Zdrowie dziecka » Kondycja jamy ustnej ma kluczowe znaczenie dla zdrowia całego organizmu
Zdrowie dziecka

Kondycja jamy ustnej ma kluczowe znaczenie dla zdrowia całego organizmu

Prawidłowa ocena stanu jamy ustnej, a także prawidłowo wdrożone leczenie pozwoli zapobiec nie tylko poważnym konsekwencjom dla dziąseł czy zębów, ale także może zapobiec innym chorobom lub też wpłynąć na ich łagodniejszy przebieg i skuteczniejsze leczenie.

PAMIĘTAJ O:

– prawidłowej higienie jamy ustnej z samooceną stanu dziąseł,
– regularnych przeglądach stomatologicznych,
rozmowie z lekarzem stomatologiem o ewentualnych problemach zdrowotnych uwidocznionych w jamie ustnej,
prawidłowych nawykach żywieniowych.

CUKRZYCA

Zły stan zdrowia jamy ustnej może wpływać na pojawienie się cukrzycy lub/i mieć wpływ na jej cięższy przebieg oraz powikłania. Jeżeli rozwija się u ciebie zakażenie, takie jak zapalenie dziąseł lub zapalenie przyzębia, może ono wpływać na twój poziom cukru we krwi. Dlatego też dbałość o nawyki dotyczące higieny jamy ustnej są tak ważne. Odpowiedni poziom higieny może pomóc ci chronić zdrowie jamy ustnej i lepiej kontrolować cukrzycę, a poprzez prawidłowe leczenie periodontologiczne można wpłynąć na wykładniki cukrzycy.

CHOROBY SERCOWO-NACZYNIOWE

Choroby przyzębia podnoszą ciśnienie krwi. Wyleczenie chorób przyzębia może obniżyć poziom cholesterolu oraz ciśnienie tętnicze. Istnieje udowodniony związek pomiędzy utratą zębów, niezależny od istotnych i powszechnie znanych czynników ryzyka, a podwyższonym ryzykiem zawału serca.

CHOROBY JAMY USTNEJ A ZABURZENIA POZNAWCZE

Oczywiście choroby jamy ustnej nie będą stanowić jedynej przyczyny powstawania zaburzeń poznawczych, ale rozwijający się stan zapalny może je przyspieszać, gdyż bakterie wywołujące paradontozę przenikają do mózgu. Stan zębów i dziąseł jest ważny dla ogólnego zdrowia w każdym wieku, ale zapewne pożądanym jest, by stało się priorytetem u osób starszych, w naturalny sposób obciążonych ryzykiem różnego rodzaju chorób.

CHOROBY NEREK

Występowanie choroby przyzębia koreluje z uszkodzeniem nerek i ich niewydolnością. Prawidłowa praca nerek ma wpływ na ilość i jakość śliny, tak więc mający problemy z nerkami produkują jej mniej, a to odbija się negatywnie na kondycji zębów, prowadząc do próchnicy. Działa to również w drugą stronę, gdy zdrowe osoby dopuszczą do powstania dużych ognisk próchnicy – wówczas bakterie dostają się do krwiobiegu i mogą zaatakować nerki. To samo dotyczy zapalenia przyzębia i dziąseł.

CIĄŻA

Nieleczone stany zapalne i choroby zębów matki zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu, którego powodem może być zwiększony przepływ krwi w dziąsłach. Mogą mieć wpływ na niską masę urodzeniową płodu. Sprzyjają wczesnej kolonizacji bakteriami jamy ustnej dziecka i wystąpieniu próchnicy wczesnego dzieciństwa. Bakterie z tkanek przyzębia mogą przenikać do krwiobiegu, a następnie zakażać łożysko i płód. Mikroby mogą również wydzielać szkodliwe toksyny, a cytokiny prozapalne pobudzają groźną dla płodu reakcję zapalną. 

1. Ciężarne, które nie wymagają leczenia stomatologicznego, powinny zgłosić się do gabinetu stomatologicznego co najmniej 2 razy w okresie ciąży oraz co 6 miesięcy po narodzinach dziecka.

2. Leczenie stomatologiczne może być prowadzone w każdym trymestrze ciąży. Najlepiej zabiegi wykonywać w II i III trymestrze (najbezpieczniej między 13. a 21. tygodniem).

3. Każdy stan ostry wymaga natychmiastowej interwencji leczniczej bez względu na trymestr ciąży.

4. Ginekolodzy powinni przypominać kobietom, by w ramach obowiązkowych badań w okresie ciąży odbyły wizytę kontrolną u lekarza stomatologa.

5. Kobiety nie powinny obawiać się leczenia stomatologicznego w ciąży, na pewno powinny udać się na przegląd, a także w sposób szczególny dbać o higienę jamy ustnej i prawidłowe nawyki żywieniowe

NOWOTWORY JAMY USTNEJ

By zmniejszyć ryzyko pojawienia się nowotworu ważne są przede wszystkim:
– regularna i prawidłowa higiena jamy ustnej, samokontrola, regularne wizyty u lekarza stomatologa,
– regularne badania,
– prawidłowa dieta, eliminacja lub znaczne ograniczenie spożywania alkoholu, palenia czy żucia tytoniu. 

W przypadku zaobserwowania u siebie:
– jakichkolwiek niepokojących zmian w jamie ustnej, na wargach, języku, dziąsłach, policzkach (czerwone lub białe plamy, zgrubienia, guzki, owrzodzenia),
– ciągłego bólu w jamie ustnej,
– drętwienia oraz mrowienia języka, szczękościsku,
– problemów z żuciem, jedzeniem, piciem, mówieniem,
– rozchwiania zębów,
– obrzęku, który powoduje, że noszenie protez staje się niewygodne

udaj się na pilną konsultację do lekarza stomatologa. Dotyczy to zwłaszcza tych zmian, które utrzymują się powyżej 2 tygodni.


Tekst opracowany na podstawie materiałów z broszury informacyjnej „Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej” Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
Next article