Skip to main content
Home » Zdrowie dziecka » Połóg: czas regeneracji, wyzwań i powrotu do równowagi
Zdrowie dziecka

Połóg: czas regeneracji, wyzwań i powrotu do równowagi

Fot.: Martyna Piotrowska

Katarzyna Płaza-Piekarzewska

Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, autorka portalu i bloga ZapytajPolozna.pl oraz kursu online „Szkoła Rodzenia z położną Kasią”. Na Instagramie działa na profilu @polozna_kasia, na którym dzieli się wiedzą, prowadząc „Wyzwania wiedzowe” oraz autorski cykl live’ów – „Poranek z położną Kasią”.

Po porodzie ciało kobiety przechodzi przez okres połogu, który jest czasem intensywnej regeneracji. To wyzwanie zarówno fizyczne, jak i emocjonalne, podczas którego ważne jest wsparcie, odpowiednia opieka oraz czas na odbudowanie sił po trudach ciąży i porodu.


Jakie są najczęstsze objawy połogu i dlaczego jest to tak wymagający okres dla kobiety?

Po porodzie w ciele kobiety zachodzi wiele zmian. Tak jak ciało przechodziło ogromną metamorfozę w czasie ciąży, tak po porodzie wymaga czasu na regenerację i powrót do równowagi. Ciało nie tylko wraca do stanu sprzed ciąży, ale także dostosowuje się do nowych wyzwań, takich jak karmienie piersią, inwolucja macicy i wydzielanie odchodów połogowych. Okres połogu trwa średnio 6 tygodni po porodzie naturalnym, a dłużej po cesarskim cięciu, jednak nie oznacza to, że ciało w 100 proc. wraca do stanu sprzed ciąży.

Po jakim czasie od porodu można bezpiecznie wrócić do aktywności fizycznej i współżycia seksualnego?

Powrót do aktywności fizycznej oraz współżycia seksualnego jest kwestią indywidualną. Warto zacząć ćwiczyć mięśnie dna miednicy, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań. Zdecydowanie pomocna będzie konsultacja z fizjoterapeutą uroginekologicznym, szczególnie w szpitalu, a potem w połogu, po powrocie do domu.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby aktywność fizyczna w połogu wynosiła minimum 150 minut tygodniowo. Co ważne, powrót do aktywności fizycznej to bardzo indywidualna kwestia, zależna od samopoczucia kobiety oraz jej stanu zdrowia. Co do współżycia seksualnego, należy podchodzić do tego tematu indywidualnie, uwzględniając komfort i potrzeby kobiety.

Co powinno znaleźć się w niezbędniku połogowym, aby ułatwić regenerację i codzienne funkcjonowanie?

Po porodzie kobieta przechodzi intensywną regenerację, więc bardzo ważne jest, by w tym czasie czuła się zaopiekowana. Należy zadbać o jej potrzeby, takie jak możliwość wzięcia prysznica czy położenia się spać, by odpocząć po nieprzespanych nocach. Bardzo istotne jest wsparcie innych osób, które mogą pomóc przy maluszku. Dobrze, jeśli świeżo upieczona mama ma przygotowane zapasy jedzenia lub skorzysta z diet pudełkowych, które ułatwią jej codzienne funkcjonowanie. Można także wcześniej przygotować i zamrozić posiłki, by po porodzie mieć je pod ręką.

Jak długo trwa połóg i kiedy ustępują jego najbardziej uciążliwe objawy?

Połóg trwa średnio 6 tygodni po porodzie naturalnym i dłużej po cesarskim cięciu. Najczęstsze objawy, które mogą być uciążliwe, to odchody połogowe, które stopniowo ustępują, pocenie się, które wymaga częstych zmian koszul, czy początki karmienia piersią (w tym np. czas nawału pokarmu) . Dla wielu kobiet wyzwaniem może być także „baby blues”, który objawia się wrażliwością, płaczliwością i zmianami nastroju. Zwykle ten stan trwa do dwóch tygodni, ale jeśli przedłuża się, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być początek depresji poporodowej.

Każda kobieta może przeżywać połóg inaczej, a objawy mogą się różnić w zależności od indywidualnych doświadczeń i stanu zdrowia. Warto pamiętać, że jest to czas, kiedy organizm kobiety potrzebuje regeneracji, a wsparcie otoczenia jest niezbędne, by pomóc przejść przez ten wymagający okres.

Next article