Skip to main content
Home » Zdrowie dziecka » W czym prać dziecięce ubranka?
Zdrowie dziecka

W czym prać dziecięce ubranka?

Prof. dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak

Profesor dermatologii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Pranie jest stałym elementem codzienności rodziców małych dzieci. Wybierając środki piorące powinniśmy być jednak bardzo rozważni. Czego szukać w ich składzie, a jakich składników unikać jak ognia?


Na co szczególnie zwracać uwagę w składzie środków piorących dla dzieci?

Radziłabym sięgać po środki, które są przeznaczone do prania dziecięcych ubranek. Takie produkty mogą być oznaczane jako hipoalergiczne czy przeznaczone do skóry wrażliwej. Z reguły taka informacja jest dobrze widoczna na opakowaniu proszku czy płynu do prania. Produkty te posiadają zmniejszoną liczbę składników, które mogą wywoływać podrażnienia czy reakcje alergiczne.

Czym różnią się tradycyjne detergenty od tych przeznaczonych dla dzieci?

W tych przeznaczonych dla dzieci będzie mniejsza zawartość wspomnianych wcześniej składników. Producenci często rezygnują też z substancji zapachowych lub minimalizują ich udział w składzie. Bardzo często natomiast środki piorące przeznaczone do ubranek dziecięcych zawierają składniki pochodzenia naturalnego. To wszelkiego rodzaju wyciągi roślinne czy olejki, np.: mleczko bawełniane czy mydło marsylskie. Takie produkty z jednej strony skutecznie usuną plamy, a z drugiej – są zdecydowanie delikatniejsze. Ważne jest też to, czy dany produkt został przebadany dermatologicznie.

Czy pranie w niskiej temperaturze z użyciem hipoalergicznych środków jest wystarczająco skuteczne?

Nie należy prać ani w zbyt niskiej, ani w zbyt wysokiej temperaturze. Sugerujmy się raczej tym, co jest napisane na metce. Jeśli w ubranku są jakieś domieszki lub specyficzne barwniki, to pranie w zbyt wysokiej temperaturze może prowadzić do uwolnienia szkodliwych substancji. Sprawdzajmy to już na etapie zakupu. Unikajmy poliestrów oraz ubranek ciemnych i barwionych. Z kolei niska temperatura może nie zniszczy pięknego stroju, ale za to nie dopierze plam. Gdybyśmy mieli podejrzenie choroby zakaźnej, to niska temperatura nie zabije patogenów.

Jak często prać dziecięce ubrania, aby zachować higienę, ale jednocześnie nie niszczyć tkanin?

Tak często jak to konieczne, ale chyba wszyscy wiemy, że jeśli mamy małe dziecko, to pralka właściwie nigdy nie odpoczywa. Pranie robi się więc raczej codziennie, i to po kilka razy. Jeśli ubranko jest pobrudzone czy upocone, to po prostu trzeba je uprać.

Co jeszcze doradziłaby pani rodzicom małych dzieci w kwestii prania ubranek?

Myślę, że pomocne może być ich przeprasowanie, np. żelazkiem parowym. Dzięki temu tkaniny się zmiękczają, a kontakt z szorstką bawełną może wywołać podrażnienia, które mogą się zakazić i dojdzie do rozwoju bakteryjnego stanu zapalnego. Aby uniknąć podrażnień powycinajmy też metki. Nie popadajmy jednocześnie w przesadę, ale jeśli widzimy jakieś niepokojące reakcje skórne, to nie bójmy się odwiedzić dermatologa.

Jak długo powinno się stosować hipoalergiczne detergenty do prania dziecięcych ubranek?

Fizjologia skóry dziecka normuje się do około trzeciego roku życia. Przynajmniej przez pierwsze dwa lata życia powinniśmy więc wybierać produkty hipoalergiczne.

Next article