Home » Zwierzaki » Alergie skórne u zwierząt – jak wpływają na ich codzienne życie?
Zwierzaki

Alergie skórne u zwierząt – jak wpływają na ich codzienne życie?

pies-drapie-sie-alergia
pies-drapie-sie-alergia
Karolina-Fidura

Karolina Fidura

Lekarz weterynarii

Zwierzęta, tak jak my ludzie, bardzo często mają problemy skórne, które sprawiają, że jakość ich życia jest znacznie obniżona. Jak dolegliwości te wpływają na relacje z domownikami i dziećmi? Zapraszamy do zapoznania się z rozmową na ten temat z lekarzem weterynarii Karoliną Fidurą.


Czym jest i w jaki sposób objawia się alergia i AZS oraz świąd u zwierząt? Jak zwierzęta na nie reagują?

Alergia, powszechnie nazywana uczuleniem jest nieprawidłową, nadmierną reakcją organizmu na kontakt z obcymi substancjami zwanymi alergenami, które u zdrowego zwierzęcia nie powodują żadnych problemów. Alergia może dotyczyć różnych narządów.

AZS, czyli atopowe zapalenie skory jest to alergia na alergeny środowiskowe np. roztocza kurzu domowego, pyłki traw i tutaj objawy pojawiają się w obrębie skóry. Objawami AZS jest świąd, rumień, otarcia, krosty czy wyłysienia. Świąd jest nieprzyjemnym uczuciem dotyczącym skóry sprawiającym, że zwierzę ma silną potrzebę drapania, ocierania czy lizania by odczuć chwilową ulgę. W przypadku bardzo intensywnego świądu może dochodzić do sytuacji w których zwierzę wygryza sobie swędzące miejsca powodują powstawanie ran.

Jakie są konsekwencje świądu u zwierząt i jak je prawidłowo zabezpieczyć?

Przede wszystkim są to uszkodzenia skóry, otarcia, rany, strupy, związane z intensywnym drapaniem. W dalszej perspektywie mogą to być ropowice skóry, przetoki w przestrzeniach międzypalcowych. Wyłysienia również mogą być konsekwencją świądu. Często pacjenci trafiający na konsultację dermatologiczną z problemem „łysienia” w trakcie wywiadu i szczegółowego badania okazują się pacjentami „alergicznymi” W tych przypadkach utrata włosów związana jest z tym, że pies czy kot pozbywa się ich w trakcie intensywnego lizania lub drapania.

Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka i dobór najlepszej dla danego pacjenta metody leczenia. Jeśli chodzi o zabezpieczenie zwierząt przed świądem to najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza weterynarii, który zdiagnozuje z czego ten świąd wynika a następnie dobierze odpowiednie leczenie. Zawsze powinno się dążyć do odnalezienia przyczyny świądu, wyeliminowania jej lub kontrolowania, aby problemy nie nawracały.

Jakie są działania niepożądane oraz powikłania przy leczeniu pupila sterydami?

Jest ich wiele, a temat jest niezwykle obszerny. Typowymi objawami widocznymi już, kilka godzin po podaniu glikokortykosteroidów, jest wzmożone pragnienie, większy apetyt oraz częstsze oddawanie moczu. Objawy te ustępują wraz z końcem podawania leku. Jednak w przypadku zwierząt, które są przewlekle leczone, jak np. pacjenci z AZS, sterydy są czasem podawane latami. U tych pacjentów można zauważyć negatywny wpływ na wiele narządów. Obserwuje się zwiększenie masy ciała, osłabienie i zanik mięśni, atrofię i wapnicę skóry, łysienie. Mogą pojawić się również problemy związane z funkcjonowaniem wątroby, owrzodzenia przewodu pokarmowego, cukrzyca czy zapalenie trzustki. Niestety leki te predysponują także do infekcji bakteryjnych skóry czy układu moczowego oraz utrudniają gojenie się ran.

Jak dyskomfort związany ze świądem zwierzęcia wpływa na życie domowników i relacje z dziećmi?

Zwierzę odczuwające dyskomfort może nie chcieć się bawić, chodzić na spacery. Często unika domowników, szuka odosobnienia. Zwierzęta mogą być bardziej drażliwe, a czasem w skrajnych przypadkach przejawiać zachowania agresywne. Nasi podopieczni mogą tracić apetyt i chudnąć tylko dlatego że drapanie jest dla nich tak absorbujące. W przypadkach np. lekoopornych infekcji bakteryjnych lekarz weterynarii może zalecić odseparowanie zwierzaka od dzieci. Takie sytuacje dodatkowo pogłębiają frustrację i dyskomfort zarówno u naszych pupili jak i dzieci. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznawanie alergii u naszego czworonoga i odpowiednie jej kontrolowanie. Pomoże to utrzymać naszego zwierzaka w dobrym zdrowiu i długo cieszyć się jego obecnością w życiu rodziny.

Next article