Home » Zwierzaki » Pupil w podróży
Zwierzaki

Pupil w podróży

Pupil-w-podrozy
Pupil-w-podrozy

Jacek Łukaszewicz

Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej

Okres wakacyjny powoduje, że właściciele zwierząt po raz kolejny zastanawiają się jak najlepiej przygotować naszych milusińskich do podróży na urlop.

Każdy odpowiedzialny właściciel psa czy kota powinien pamiętać, że jego obowiązkiem jest zapewnienie zwierzęciu komfortu i dobrostanu. Na pewno musimy zadbać o wodę i pożywienie, szczególnie gdy podróżujemy długo a temperatura powietrza jest wysoka. Ważny jest też sposób transportu. Musimy zwierzęciu zapewnić komfort podróży, a współpasażerom bezpieczeństwo. W środkach komunikacji masowej pies powinien mieć założony kaganiec, a kota najlepiej wozić w specjalnie przystosowanym dla tego gatunku transporterze. Nigdy pod żadnym pozorem nie zostawiamy psów i kotów w rozgrzanym samochodzie.

Gdzie szukać informacji

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości jak zapewnić zwierzęciu komfort i bezpieczeństwo udajmy się po poradę do lekarza weterynarii. Jeżeli wiemy, że nasz pies czy kot, źle znosi podróż lekarz weterynarii zdecyduje czy konieczne będzie podanie zwierzęciu środków uspokajających. Pamiętajmy, że niektóre zwierzęta mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną. Dlatego czasem lepiej przed podróżą przegłodzić zwierzę, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii.

Niezbędne dokumenty

W podróży ze zwierzęciem należy także zadbać o formalności. Należy pamiętać o zabraniu odpowiednich dokumentów. W przypadku podróży po kraju należy zabrać ze sobą aktualne zaświadczenie o zaszczepieniu psa przeciwko wściekliźnie (dotyczy to zresztą każdej sytuacji nie tylko w podróży). Pamiętajmy, że każdy pies bez względu na to czy właściciele mają zamiar z nim podróżować czy nie podlega obowiązkowemu szczepieniu po 3 miesiącu życia. U kotów szczepienia nie są obowiązkowe, ale zalecane. Zalecane jest również szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym charakterystycznym dla konkretnego gatunku na minimum dwa tygodnie przed podróżą.

Jeżeli podróżujemy za granicę to pamiętajmy, że każdemu psu, kotu czy tchórzofretce trzeba wyrobić paszport dla zwierzęcia towarzyszącego. Takie dokumenty wyrabiamy tylko gdy zabieramy je na urlop czy w podróż turystyczną. Jeżeli zwierzęta są transportowane w celach handlowych obowiązują inne dokumenty. Zanim pójdziemy do lekarza weterynarii wyrobić paszport musimy pamiętać, żeby sprawdzić wymagania każdego kraju, do którego udajemy oraz wymagania krajów tranzytowych (odrobaczanie, szczepienie przeciwko wściekliźnie itd.). Na przykład Wielka Brytania wymaga wpisanie do paszportu zaświadczenia przeciwko inwazji tasiemców. Dzięki temu lekarz weterynarii będzie mógł skutecznie pomóc. Po paszport należy zgłosić się odpowiednio wcześniej, bo np. jeżeli będzie potrzeba zrobić szczepienia przeciwko wściekliźnie to można przekroczyć granicę dopiero po 14 dniach od momentu zaszczepienia dopiero wtedy pojawia się odporność poszczepienna.

Trzeba pamiętać także o legalizacji paszportu, gdy podróżujemy do tzw. krajów trzecich, czyli takich, które nie są członkami Unii Europejskiej. W tym celu właściciel powinien udać się do powiatowego lekarza weterynarii, który urzędowo potwierdzi, że informacje zawarte w paszporcie są prawdzie.

Przede wszystkim ochrona

Podczas wakacji nie zapominajmy o zagrożeniu ze strony kleszczy. Każdy właściciel pas w aktywny sposób powinien zapobiegać wkłuciu kleszcza. Każdy właściciel psa ma do wyboru kilka metod walki z tymi pasożytami. Po pierwsze poprzez stosowanie preparatów ochronnych w postaci płynów wprowadzanych bezpośrednio na skórę lub poprzez stosowanie różnego rodzaju obroży. W preparatach oraz w obroży znajduje substancja czynna, która poraża układ nerwowy kleszcza i go zabija. Oczywiście jest to metoda całkowicie bezpieczna dla psa. W przypadku obroży musimy pamiętać, żeby przylegała ona blisko szyi psa, tak, aby substancja czynna, mogła wniknąć w jego skórę. Takie metody dają 100 proc. skuteczność. Trzeba jednak pamiętać, że płyny są skuteczne ok. miesiąca i potem trzeba ponownie je podać, a obroże działają nawet do 8 miesięcy. Na rynku dostępne są również tabletki do gryzienia. Nie zapominajmy jednak, że ważna jest także profilaktyka, czyli szczepienie zwierząt.

I na koniec jeszcze trzy ważne informacje. Jeżeli pies podróżuje nie z właścicielem to trzeba mieć upoważnienie właściciela. Nie możemy także podróżować z więcej niż 5 psami. Pamiętajmy także, że rasy określane jako powszechnie niebezpieczne mają do niektórych krajów zakaz wjazdu.

Next article