Łukasz Balcer
Kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie
Schroniska dla zwierząt można wspierać na wiele sposobów, jakie są te najpopularniejsze?
Jest ich kilka, po pierwsze to wirtualna adopcja. Na stronie www lub w aplikacji można wybrać, co chcemy zasponsorować dla danego zwierzaka i na jaki czas. Może to być np. zakup jakiegoś elementu wyposażania, zabieg, taki jak odrobaczenie czy szczepienie, a nawet miska karmy, której cena to tylko 2,50 zł. Poza tym, bardzo dużo można zadziałać, przez chociaż wykazywanie zainteresowana naszymi podopiecznymi i udostępniania ich zdjęć w mediach społecznościowych. Często zdarza się, bowiem, że przyjeżdżają do nas chętni na adopcję zwierzaka, którzy jego zdjęcie zobaczyli właśnie w Internecie.
Poza wirtualnymi działaniami, może też odwiedzać schronisko, prawda?
Bardzo popularne są również zbiórki karmy w biurach, szkołach czy przedszkolach. Jeśli chodzi o dzieci, to często potem taka grupa przyjeżdża do nas wręczyć karmę, bo oczywiście łatwiej pomagać komuś, kogo się zna. Dodatkowo, taka forma aktywności wyrabia w dzieciach dobre nawyki. Inną formą jest wyprowadzanie naszych psów na spacery w ramach wolontariatu w schronisku. Zwykle odbywa się to w sobotę między 9 a 14, pojedynczy spacer trwa około 40 minut, a w okolicy Celestynowa mamy bardzo ładne tereny zielone, więc jest to również ciekawa forma aktywności na świeżym powietrzu.
Inną formą zaangażowania w pomoc dla zwierząt ze schroniska jest adopcja, czy jest jakaś grupa osób, której odradzałby Pan adopcję psa lub kota ze schroniska?
Zdecydowane nie, nie ma ograniczeń wiekowych, wynikających z pracy, czy też z posiadanego mieszkania. Kiedy osoba, która chce adoptować psa czy kota zgłasza się do nas, najpierw prosimy ją o wypełnienie ankiety przed adopcyjnej. W ten sposób możemy poznać jej tryb życia, warunki mieszkaniowe itd. Dzięki temu pomożemy dobrać zwierzę z odpowiednim charakterem. Wychodzimy z założenia, że jeśli pies czy kot ma spędzić resztę życia w schronisku, to wolimy, żeby trafił do kochanego i odpowiedzialnego domu. Będzie z radością czekał, aż jego pan czy pani wróci wieczorem z pracy.